aktor

Pierwszy polski celebryta czyli Stanisław Mikulski urodził się w święto pracy czyli 1 maja 1929 w filmowym mieście Łodzi (zwaną czasem holyłódź).

Pierwszą rolę Franka Mazura zagrał w Pierwszym starcie, filmie o młodych junakach latających na szybowcach na górze Żar.

Znaczącą rolę zagrał dopiero w filmie Kanał Andrzeja Wajdy. Wielką popularność zdobył przede wszystkim dzięki głównej roli Hansa Klossa w kultowym serialu telewizyjnym z lat 1965-1968 Stawka większa niż życie. Najpierw był to teatr telewizji nadawany na żywo potem nakręcono na taśmie filmowej wersję obecnie wszystkim znaną.

Jak twierdzi jest przede wszystkim wojskowym, do teatru i filmu został po prostu wypożyczony.

Po roli Hansa Klossa jego kariera zmieniła się, właściwie już na zawsze został J-23. Mimo wielu prób, niestety były to już tylko małe róle filme. Zagrał później w kultowych filmach m.in. Wójka Dobra Rada w Misiu Stanisława Barei, czy Pana Samochodzika lub siebie samego w Dziewczynach do wzięcia. Realizował swoje ambicje artystyczne głównie na deskach teatrów.

Poniżej przedstawiamy fragment wywiadu ze Stanisławem Mikulskim, opowiadającym o realizacji filmowej wersji serialu "Stawka większa niż życie".
Stanisław Mikulski jest najbardziej znanym obok Wieńczysława Glińskiego dyżurnym oficerem filmu polskiego wszechczasów. W 2012 roku opublikował autobiograficzną książkę pt. Niechętnie o sobie. Poniżej fragment wieczoru autorskiego promującego książkę.